Osobný prístup v zdravotníctve

Autor: Andrej Janco | 27.4.2014 o 15:20 | Karma článku: 8,16 | Prečítané:  349x

Dianie v zdravotníctve a priebeh jednaní na rôznych úrovniach o podmienkach poskytovania zdravotnej starostlivosti spustí v našej rodine zakaždým lavínu úvah. Moja manželka tieto myšlienky veľmi výstižne naformulovala do oslovenia na webovej stránke Slovenskej lekárskej únie špecialistov (www.slus.sk). Podľa môjho názoru práve každého osobný prístup k riešeniu problémov a vzájomné vzťahy sú kľúčom, ktorý určuje smerovanie v spoločnosti.

 

Nezanedbateľnú úlohu vo  formovaní zdravotníctva zohrávajú médiá a ich majitelia, ktoré nás neraz skôr vzdiaľujú od vzájomného porozumenia a od správnej orientácie v probléme. Sponzormi platené relácie v médiách ovplyvňujú myslenie ľudí. Každý z nás by mal mať v sebe ten kompas a určitú hranicu, mal by si uvedomiť svoju osobnú zodpovednosť a túto hranicu za žiadnych okolností neprekročiť. Zdravotníci by mali chápať, že chorý človek môže byť aj nervózny, pacient by si mal uvedomiť, že jeho chorobou sa nedá odôvodniť všetko. Novinári majú široké možnosti pozitívne ovplyvniť spoločnosť. Nie všetci z nás svoje možnosti používajú na správny účel. Obvykle sa pritom sami ubezpečujú, že nemali inú možnosť a v budúcnosti sa to nebude opakovať. Neskôr už konajú takto automaticky a začína sa uplatňovať stará múdrosť „kvapka vody nahlodá kameň“. Takže všetkým anonymným kritikom patrí moje odporúčanie: „Keď chceš niečo zmeniť, začni od seba.“

Na záver spomínaná úvaha mojej manželky smerovaná zdravotníckemu sektoru:

Ustupovanie od vymožiteľnosti práva, od zásad správnej medicíny a od princípu „primum nihil nocere“ (predovšetkým nepoškodiť pacienta) , pretransformovanie našej kreativity myslenia v prospech pomoci pacientovi na kreativitu vo vykazovaní výkonov a nevhodná zámena cieľa „spokojný vyliečený pacient a spokojný lekár adekvátne odmenený za skutočne dobrú robotu v prospech pacienta“ mení aj postavenie lekárskeho stavu v spoločnosti. Z jedného uhla pohľadu sa táto premena nazve šikovnosťou a schopnosťou prežiť, iný uhol tieto zmeny vníma ináč. Skúsme aj iný pohľad. Vnímajme skutočnosť, že postavenie lekárskeho stavu, pacienta aj poisťovne je výsledkom viacerých procesov a všetci sme k tomu prispeli určitým podielom našej aktivity aj pasívneho prispôsobenia. Každé takéto jednanie a náš následný postup kreuje zdravotníctvo a prostredie, v ktorom žijeme. To platí rovnako pre lekárov aj pre zástupcov poisťovne, všetkých nás spojuje jedno, na čo by sme nemali nikdy zabudnúť, že bez ohľadu na našu vôľu,  vek a majetok, nás neminie úloha pacienta, kedy si odskúšame prostredie, myslenie a postupy v zdravotníctve, ktoré sú výsledkom spolupôsobenia nás všetkých. Žiaľ, niekedy dôjde k priorizovaniu skutočných hodnôt neskoro.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?